2 700 000 kr
Utgångspris

6 rok

Friliggande villa

142 kvm

100 kvm

594 kvm

Enligt överenskommelse

Visning
Visning
10 Juni 17:30 - 18:30

Vänligen kontakta mäklaren för att anmäla dig till visning!

Villa med två lägenheter och stor flexibilitet i centrala Laholm

Charmig tegelvilla i centrala Laholm med lugnt läge och stor flexibilitet. Huset är idag uppdelat i två separata lägenheter, perfekt för generationsboende eller uthyrning, men kan enkelt återställas till enfamiljsvilla. Öppen planlösning, öppen spis, fiskbensparkett, balkong, överbyggd uteplats, källare samt trivsam trädgård med äppelträd.


Två bostäder i ett

På lugnt och attraktivt läge i centrala Laholm erbjuds denna charmiga tegelvilla med flexibel planlösning och många möjligheter. Här bor ni med närhet till stadens kompletta serviceutbud samtidigt som vackra grönområden och natursköna promenadstråk finns inom nära räckhåll.

Bostaden är uppförd i 1½ plan med källare och erbjuder en flexibel planlösning då huset idag är uppdelat i två separata lägenheter – perfekt för generationsboende, uthyrning eller den som önskar kombinera boende med extra intäktsmöjligheter. För den som föredrar ett traditionellt enfamiljsboende finns goda möjligheter att med enkla medel återföra huset till en sammanhängande bostad med generösa ytor för den större familjen.

Via huvudentrén välkomnas ni till en gemensam entréhall med avskiljande dörr till entréplanets lägenhet, trappa upp till ovanvåningen samt nedgång till källarplanet.

Entréplanet disponeras med en rymlig hall, helkaklat badrum med dusch, två sovrum med platsbyggda garderober samt ett trivsamt kök i öppen planlösning mot matplats och vardagsrum med öppen spis. Hall, matplats och vardagsrum pryds av vacker fiskbensparkett som bidrar med både karaktär och tidlös charm. Från vardagsrum och matplats nås den överbyggda uteplatsen som förlänger säsongen och blir en naturlig plats för umgänge och avkoppling.

Ovanvåningen är inredd som en separat lägenhet och erbjuder en rymlig hall, kök, vardagsrum med utgång till balkong, två sovrum med platsbyggda garderober samt helkaklat badrum med badkar. Ett praktiskt boende med goda uthyrningsmöjligheter eller plats för familj och gäster.

Källarplanet ger gott om extra utrymme och inrymmer tvättstuga, två matkällare, pannrum samt generösa förvaringsutrymmen.

Den trevliga trädgården erbjuder en grön och ombonad miljö med gräsmatta, uppvuxna häckar och äppelträd. Här finns gott om plats för både lek, odling och avkoppling i en privat och trivsam miljö.

Ett gediget boende med stor flexibilitet och många möjligheter – allt på ett lugnt läge mitt i attraktiva Laholm.

Övrig information

Fakta om bostaden
Typ
Friliggande villa
Antal rum
6 rum varav sovrum 4
Boarea/biarea
142.0 kvm / 100.0 kvm
Areakälla
taxeringsinformation
Upplåtelseform
Friköpt
Fastighetsbeteckning
Körsbäret 1
Adress
Olivgatan 3, 312 31 Laholm
Kommun
Laholm
Område
Laholm
Byggnad
Byggnadstyp
1½-plansvilla med källare
Byggnadsår
1960
Fasad
Tegel
Fönster
3-glas isoler och 2-glas kopplade
Tak
Glaserade tegelpannor
Uppvärmning
Vattenburet system via pelletspanna (med el-patron)
Vatten och avlopp
Vatten och avlopp
Kommunalt vatten året om. Kommunalt avlopp
Energideklaration
Utförd
Behövs inte
Tomt, uteplats och parkering
Tomtarea i kvm
594 kvm
Sammanställning bilplats
Asfalterad uppfart
Tomttyp
Trädgårdstomt
Taxering
Typkod
220
Taxeringsår
2024
Skatt/avgift
10 425 kr
Taxeringsvärde
2 017 000 kr
Inskrivningar
Planbestämmelser
Stadsplan (1965-09-22)
Typ
Stadsplan (1965-09-22)
Uttagna pantbrev
Summa
1 486 000 kr
Uppvärmning
7 800 kr/år
El
31 742 kr/år
Sotning
1 500 kr/år
Vatten och avlopp
10 353 kr/år
Antal i hushållet
2
Total driftkostnad
ca 51 395 kr/år
Kommentar
I kostnaden för VA ingår även kostnad för renhållning. Kostnad för försäkring tillkommer. I kostnad för el är även uppvärmningskostnad delvis inräknad då pannan har gått på el-patronen istället för pellets.
Försäkring
Försäkringsbolag
Hedvig
Fullvärdesförsäkrad
Ja
Allmänt om området
Laholm är Hallands äldsta stad och omnämns redan år 1231 i den danske kungen Valdemar Sejr Jordeboks Hallandslista. På en holme i Lagan fanns vid den tiden en kunglig borg och försvarsanläggning som kallades för Lagaholm, Den framväxande staden fick ett liknande namn i förkortad form, Laholm.
Närservice
Laholm är kommunens huvudort. Det är den lilla staden med de många konstverken och Lagan, som slingrar sig genom stadskärnan och erbjuder Sveriges bästa lax- och öringsfiske. Här finns allt du kan tänka dig, banker, butiker, bibliotek, simhall, gymnasieskola med mera.
Kommunikation
Laholms kommun har ett vittförgrenat nät av kommunikationsleder. E 6 och Västkustbanan skär genom kommunens västligaste, riksväg 15 förbinder Halmstad med Karlshamn i Blekinge och riksväg 24 Laholm med Hässleholm i nordöstra Skåne.
Övrigt
Intill Lagan vid Laholmsforsarna, norr om Lagaholmen, anlade vikingarna en handelsplats som kom att kallas för Köpinge. Handeln flyttades så småningom till den blivande torgstaden Laholm, på södra sidan Lagan, där det fanns bofasta att beskatta förutom köpmännen.
Bilder
Planritningar

Anmäl intresse
















    Kontakta oss!

      KONTAKTA MIG