I charmiga Havsbaden nära klitterna och i lugn omgivning finns inom kort möjlighet att köpa ett egen mysigt fritidsboende. Arrendestugan är från 2022 med modern och ljus inredning, kök, allrum, sovrum med två bäddar och badrum. Altan på 55kvm i vinkel. Stugan ligger i Strandbyn som är granne med klitterna och intill Kronoskogen med vackra promenadstråk, en kort cykeltur tar dig till centrum med nöjen, restauranger, shopping och tågstation. Kontakta Anna för mer information.
Ett stenkast och på badrocksavstånd från sandstrand och Skäldervikens glittrande hav ligger detta moderna fritidsboende som nu kan bli ditt. Här njuter man av lugna omgivningar med hav och skog som granne i lättskött och bekväm stuga. 35 välplanerade kvadratmetrar invändigt och 55kvm vinkelbyggd altan som skapar extra yta under de varma årstiderna. Interiört är planlösningen luftig och taket är öppet upp till nock. Från trädäcket stiger vi in i hall, här finns köket till vänster som har fönster och stilren ljus inredning. Intill finns plats för matbord och soffa som ger en härlig social yta. Vägg skiljer av in till sovrummet med dubbelsäng och garderob. Väggarna är klädda med panel som ger en mysig stugkänsla och den tilltagna takhöjden ger härlig atmosfär. Badrummet är helkaklat och smakfullt med duschhörna, här är förberett för tvättmaskin som så önskas. Strandbyn är en del av Destination Råbocka som ligger i charmiga Havsbaden i Ängelholm. Stugbyn har flera stugor som delvis ägs av privatpersoner, företag och delvis hyrs ut korttid. Parkering tillhör stugan och det finns tvättstuga som får användas av stugägarna. Mindre butik, restaurang och minigolfbana finns på området och inom hundra meter, bakom sanddynerna ligger den 6km långa stranden. Underbara Kronoskogen gränsar till stugbyn och erbjuder vackra promenad och cykelvägar. Service, kommunikationer och restauranger nås snabbt och enkelt på cykel i centrala Ängelholm, här finns i princip allt man kan tänkas behöva, och via E6an, flygplatsen eller tågstationen i Ängelholm blir avstånden aldrig långa, varken inom Sverige eller kontinenten. Välkommen att kontakta Anna för mer information och för att boka tid för visning.
Ljus köksinredning från Ballingslöv, köket ligger i vinkel med bra förvaringsmöjligheter, utrustat med kyl/frys, spis, ugn och fläkt.
Helkaklat badrum med dusch, handfat i kommod, spegel, toalett och handdukstork. Förberett för tvättmaskin.
Arrendetomt, Arrendeavgift år 2025; 42 372 kr. Arrendeavtal finns under fliken "Dokument". Arrendetid: 5år från kontraktsdatum med förnyelse med 5 år i taget. Uthyrning av stugan är tillåtet och du får självklart nyttja stugan när som helst under året. Vill ägare till stugan ha stugan för uthyrning via Destination Råbocka finns den möjligheten enligt ök med Destination Råbocka. Stugan är avsedd för fritidsändamål. Får köpas som juridisk person. https://rabocka.se/ Mobilt bredband.
Trädäck på 55kvm som är kringbyggd stugan.
Tillgång till tvättstuga och miljöstation ingår i arrendeavgiften. I stugområdet Strandbyn finns en mindre livsmedelsbutik och restaurang som är öppet delar av året.
Parkeringsplats till stugan finns. Finns även stor grusparkering nära.
Trädäck på 55kvm som är kringbyggd stugan.
1-plans stuga
2022
3-glas
Markskruv
Trä
Papp
Plåt
Trä
Självdrag
Kommunalt VA.
Direkt el
Avtalsservitut Område Last: Avtalsservitut Område, 11-IM5-95/6950.1
Detaljplan (2010-06-28)
Öresundskraft
Behövs ej
None
0 kr
0 kr
Ägaren av stugan står för elen, varje stuga har egen mätare, pris är 2,50 kr per kWh, betalas i förskott och regleras därefter. Vatten och sophantering ingår i arrendeavgiften. Ägare tecknar försäkring för fritidshus.42 372 kr
Arrendetid: 5år från kontraktsdatum med förnyelse med 5 år i taget. Arrendeavtal finns under fliken "Dokument".Havsbaden är ett populärt och omtyckt område vid kusten i Ängelholm där invånarna till största delen bor permanent. Här bor man framförallt i villa men det finns även en del fritidsboenden. Fridfullt och trivsamt med både sandstrand, bad, hamn, cykelvägar och skog inom promenadavstånd. Precis intill havsbrynet ligger ståtliga och nyrenoverade Klitterhus Havsbadshotell o Restaurang som har öppet året om. I området finns sommarkiosker som håller öppet på sommarhalvåret, samt en populär camping som är välbesökt. Möjligheter till både fiske och golf i området.
Från Havsbaden går Stadsbuss 4 till Ängelholms station där man enkelt kan ta sig vidare via tåg eller buss. Till Ängelholms centrum finns det cykel- och gångvägar.
I Havsbaden finns flera större parkeringar.
Populära och vackra Klitterhus Havsbadshotell o Restaurang ligger på första parkett intill havet och har öppet året runt med otrolig utsikt över viken och Kullahalvön. På sommarhalvåret finns det kiosk, pizzeria och mindre livsmedelsbutiker tillgängliga. Ängelholms centrum finns bara några kilometer bort med all service man kan önska.
"För mig handlar en bostadsaffär om mer än väggar och tak – det är känslan som säljs. Jag drivs av mötet med människor, att lyssna in, förstå deras önskemål och hitta rätt väg framåt. Att få bygga relationer och vara länken mellan två hem ser jag som ett stort förtroende. Mitt mål är alltid att både säljare och köpare ska känna sig trygga, nöjda och väl omhändertagna genom hela processen."
För Anna är engagemang och kundrelationer alltid i fokus – något som präglar varje affär hon gör. Med sin tävlingsinstinkt och energi gillar hon att ha många bollar i luften. Sedan 2015 har hon arbetat i mäklarbranschen och förmedlat allt från villor och bostadsrätter till gårdar och tomter, vilket ger en varierad och inspirerande vardag. Som uppvuxen och boende på Bjärehalvön har Anna en gedigen lokalkännedom – hon vet precis var du hittar den mysigaste badbryggan, närmsta cykelvägen eller bästa glasskiosken. När Anna inte finns på kontoret i Båstad eller Ängelholm är chansen stor att du ser henne på fotbollsplanen, i skidbacken eller hemma med nya projekt i huset.